sobota, 30 maj 2020
Wstęp do astrologii PDF Drukuj E-mail
Astrologia - Rozważania astrologiczne
Napisał Marek Rostkowski   
niedziela, 28 wrzesień 2014

Coś na początek

Od wielu wieków ludzie poszukują narzędzi, aby wejrzeć za zasłonę tego co tajemnicze. Samo życie człowieka jest taką tajemnicą, ponieważ do końca nie wiemy, dlaczego jesteśmy uczestnikami takich, a nie innych zdarzeń, nie do końca wykreowanych przez naszą wolę. Dopóki sami lub przy pomocy osób nam bliskich potrafimy sobie radzić sobie z problemami dnia codziennego wszystko jest w porządku. Nie potrzebujemy korzystać z rad astrologa, tak jak nie potrzebujemy lekarza, mimo, że w 100% nikt z nas nie jest okazem zdrowia fizycznego. Problem zaczyna się, gdy stajemy się bezradni wobec spraw, które zaczynają nas przerastać i uniemożliwiają nam w miare normalne funkcjonowanie, w pewnej średniej, uznanej społecznie za normę. Astrologia pomaga spojrzeć na dane zagadnienie z zupełnie innej perspektywy, ale trzeba sobie zdawać sprawę, że nie jest ona panaceum na wszelkie nasze bolączki.

Podstawowe prawo astrologii

Astrologia jest językiem matematyczno-symbolicznym, którym można opisać większość procesów zachodzących w naszej rzeczywistości, począwszy od najprostszych spraw życia codziennego, pytań natury filozoficzno-psychologicznej, a skończywszy na procesach i reakcjach fizyko-chemicznych.

Podstawowym kluczem do takiego ujęcia sprawy jest panująca we wszechświecie zasada, że wszystko ma swoje lustrzane odbicie. Zasada ta wyrażona została juz dawno w znanej człowiekowi sentecji: "Jak na górze, tak i na dole". Została ona również zawarta w różnych źródłach tak religijnych (... i stworzył Bóg człowieka na swoje podobieństwo...) jak i hermetycznych. Mam tu na myśli starożytny tekst Tablicy Szmaragdowej, której autorem prawdopodobnie jest Hermes Trismegistos.
Czytamy w niej między innymi:
"  1. Oto jest prawda bez kłamstwa, pewna i najprawdziwsza.
   2. To co poniżej jest takie jak to co jest powyżej, a to, co powyżej, jest takie, jakie to co jest poniżej, by czynić cuda jedynej rzeczy. ..."

Współczesna nauka potwierdza tą zasadę. Wystarczy spojrzeć na budowe atomu (elektrony krążące wokół jądra), by stwierdzić bliźniacze podobieństwo do budowy systemów gwiezdnych z planetami krążącymi wokół centralnej gwiazdy.

W matematyce również odnajdujemy tą zasadę. W tym wypadku lustrzanym odbiciem będzie liczba 1. Wszystkie liczby z przedziału poniżej 1 (czyli od 0 do 1) są tym co "na dole", natomiast liczby powyżej 1 (od 1 do nieskończoności) są tym co "na górze". Zasada ich wzajemnego odbicia zawiera się we wzorze "na dole"=1/"na górze", czyli w popularnym wzorze na odwrotność.

Czego nie dowiemy się z horoskopu?

Z horoskopu nie da się odczytać wielu rzeczy: płci właściciela, jego koloru oczu, dokładnej liczby posiadanych dzieci, czy jest wegetarianinem, jaki ma samochód, kiedy umrze (abstrahując od tego, że byłoby to nieetyczne) i wielu, wielu innych. W ogóle astrologia nie potrafi określać precyzyjnie (poza niewielkimi wyjątkami), są to jedynie pewne predyspozycje, wskazówki, okresy sprzyjających warunków do zaistnienia pewnych zdarzeń.

Czy astrologia może być szkodliwa?

Samo narzędzie nie niesie zagrożeń, ale wszystko zależy od sposobu użycia. Jak wiemy "słowa" mają bardzo dużą siłą oddziaływania. Jeżeli komukolwiek dane będzie trafić na astrologa, który zacznie wieszczyć nam daty tragicznych wydarzeń lub co gorsze, oznajmi nam datę śmierci, to radzę jak najszybciej uciekać.

Nie sądzę, aby przepowiadanie przyszłości należało do głównych zadań astrologii, dlatego nie jestem zwolennikiem zbyt częstego korzystania z narzędzi prognostycznych.

Na co możemy liczyć, czyli cele astrologii.

Są różne rodzaje astrologii, ale przede wszystkim ma ona służyć człowiekowi. W takim wypadku mówimy o astrologii HUMANISTYCZNEJ. Jej głównym celem jest SAMOPOZNANIE, określenie własnego miejsca w życiu, tworzenie odpowiednich relacji ze światem i innymi ludźmi, rozwiązywanie problemów egzystencjonalnych.

Jeżeli znamy własne podstawowe predyspozycje i ograniczenia, to zyskujemy wiekszą wewnętrzną wolność, albowiem świadomość jest kluczem do wolności. Zanim astrolog przystąpi do wykonania horoskopu, musi posiadać kilka podstawowych danych: datę urodzenia, oraz bardzo ważne - miejscowość i godzinę urodzenia. Z poprawnie sporządzonego horoskopu da się określić konstytucje psychofizyczną człowieka, czyli jego charakter, predyspozycje, wrażliwość, słabość poszczególnych organów, okresy mniej oraz bardziej korzystne dla podejmowania określonych działań itp.

Sporządzenie graficznej strony horoskopu w dobie komputerów nie nastręcza trudności. Najtrudniejszym zadaniem jest interpretacja symboli i ich wzajemnych relacji. Tą część pracy wykonać musi człowiek i jest to spory wysiłek intelektualny. Wszelkie próby wykorzystania do tego celu komputerów nie dały ciekawych efektów, dlatego odradzam korzystanie z tej formy interpretacji.

Horoskopy gazetowe, uwzględniające tylko pozycję Słońca w pasie zodiakalnym nie mają zbytniej wartości, choć u niektórych osób da się zauważyć pewne archetypowe cechy danego znaku zodiaku.

Co nieco o przyszłości.

Nasza przyszłość nie jest zdeterminowana i zależy w dużym stopniu od naszej świadomości. Każda zmiana świadomości zmienia naszą przyszłość. W wielu  przypadkach wiedza o przyszłości może wyrządzić w umyśle większą szkodę niż pożytek. Odnosi się to również do wydarzeń mających znamiona sukcesu. Dlaczego? Otóż uwaga człowieka oczekującego na takie zdarzenie zostaje przeniesiona w przyszłość, zamiast koncentrować się na życiu i rozwiązywaniu problemów w teraźniejszości.

Czy można zmienić własne przeznaczenie?

Jeżeli dobra wróżka przepowiedziała nam przyszłość, która krótko mówiąc nam nie odpowiada, można się pokusić o jej zmianę. Każdy ekstrasensoryk (wróż) odczytuje przyszłość wyczuwając naszą wewnętrzną "melodię", nasz rytm i na tej podstawie układa jej dalszy ciąg. Zmieniając nasz wewnętrzny rytm, możemy również zmienić zdarzenia w świecie zewnętrznym (według wcześniej wspomnianej zasady lustra). Jak należy się za to zabrać?  Należy zrobić coś niezwykłego, czego nigdy wcześniej nie robiliśmy  i przed czym czujemy opór. Najlepiej jeśli będzie to związane w jakiś sposób z naszym wewnętrznym strachem. Może to być np. wybranie się na plażę naturystów, przejście rytuału chodzenia po ogniu, lub cokolwiek innego co w znacznym stopniu zmieni nasz sposób widzenia świata.

Oczywiście najtrudniej będzie to wykonać osobom mającym konstytucję saturniczną czyli takim, które posiadają niezmienny od lat system wartości, prowadzą schematyczny, ustabilizowany tryb życia, jeżdżą na wakacje w to samo miejsce, nigdy nie łamią zasad moralnych itp. Czyli generalnie należą do tzw. "sztywniaków". Życie w swej istocie wiąże się z ciągłym rozwojem, więc na dłuższą metę nie znosi ono stagnacji i powtarzania tych samych schematów.

Czy to działa?

"Nie lubię poniedziałków". Chyba większość przyzna, że jest w tym dniu coś szczególnego, co powoduje że nasza praca jest mało wydajna. Astrologicznie władcą tego dnia jest Księżyc, który prócz cech pozytywnych - jak spontaniczność, wolność- symbolizuje również: nieład, bałagan, anarchię, rozkład, brud, chaos. Nic zatem dziwnego, że wibracja tego dnia w jakiś sposób nam się udziela. Jak wynika ze statystyk szpitalnych, w tym dniu odnotowuje się najwięcej nieudanych zabiegów.

Z innych ciekawostek związanych z Księżycem, warto czasem patrzeć na jego fazy. Szczególnie jeśli udajemy się na zabieg usuwania zęba. Jeśli Księżyc "rośnie" (zbliża się do pełni) nasz stomatolog nie będzie miał większych problemów z usunięciem zęba, który "wyjdzie" dość łatwo, ale to koniec "przyjemności", rana bowiem rana może krwawić obficie, a gojenie może przebiegać wolniej niż zwykle. W sytuacji, gdy Księżyc "maleje" (zbliża się do nowiu) będziemy mieć sytuację odwrotną.  Ząb tak łatwo się nie podda, ale rana zagoi się szybko, bez większego krwawienia.

Księżyc ma również wpływ na szybkość odrastania ściętych włosów. Jeżeli zależy nam na szybkich odrostach należy korzystać z usług fryzjerskich, w czasie gdy Księżyc "rośnie". A  jeżeli chcemy oszczędzać na wizytach u fryzjera, to lepiej to robić gdy "maleje". Mówię tutaj o pewnych tendencjach ogólnych, sprawdzających się dla większej grupy ludzi. W niektórych indywidualnych przypadkach może być dokładnie odwrotnie.

Marek Rostkowski
10.01.2007 19:55

{moscomment} 

Gra Gra